Kometin Ardından….

Kometin Ardından….

Kometin Ardından….

Görsel dailymotion.com sitesinden alınmıştır.

#komet #kometinsanati #cagdassanat #cagdastürksanati #HOSHH #hoshhblog #hoshh #hoshhsanat

Türk sanatının son büyük ustalarından, 1941 doğumlu Gürkan Coşkun-Fransa başta olmak üzere tüm dünyada bilinen adıyla- Komet 25 Eylül 2022 günü bu dünyadan ayrıldı. Ressam yönüyle ön planda olan ama şiir başta olmak üzere sanatın diğer kolları ile de yakından ilgilenen Gürkan Coşkun, sanat ve üretim anlayışı ile Türk Çağdaş sanatının önemli figürlerinden biri olarak tarihteki yerini aldı.

Komet’in sanatsal başarısı, zihinsel kurgusunda yarattığı karakterler ve bu karakterlerin var olduğu dünya ile fizik dünya arasında bir pencere açarak, bu soyut karakter yansımalarının, resim sanatı yoluyla bizim dünyamızda ve zihinlerimizde var olmasını sağlamış olmasıydı. Eserlerinde yer alan isimsiz karakterler, belirli bir dekor ve zamandan bağımsız, her zaman bizlere birer hikaye anlatıyordu.

 ‘’Resimlerinde, sinemasını yönetiyordu.’’ Yorumunun slogan halini alması,  Komet’in sanat hikayesinin kısa bir özeti gibidir. Komet son yolculuğuna çıkarken, arkasında bıraktığı sanat anlayışı; Kurgusal performansa dayalı bir yaşamın, üretkenliğin, entelektüel zenginliğin ve çalışmanın, önce kişinin hayatını, sonrasında tüm çevresini ve sanatı nasıl etkileyebileceğinin güçlü bir sembolü olacaktır.

 Sadece resimleri ve ressam yönüyle ile değil, şiirleri ve edebi kişiliği ile de iz bırakan bir yazar olduğunun kanıtını,  Türkiye Yazarlar Birliği PEN TÜRKİYE’nin  Komet’in ardından yayımladığı açıklamada çok net görebiliriz.

“Yitirmedik, o göz kırptı sadece!

Şakacı adamdır Komet. Adından da belli değil mi, belli: KOMET. Kuyruklu Yıldız!

Şaka gibi diyoruz, çünkü böyle gerçek insanların varlığına eskisi kadar inanmıyoruz.

Komet öyledir, şaka gibi gerçektir! İsmi de, cismi de, resmi de, şiiri de. “Bir köşeyi önce pardösüsü dönüyorsa, bilin ki içindeki Komet’tir!” diye bir atasözümüz bile var ondan.

Yitirdik diyorlar ya, böyle gerçek insanlar, şakacı adamlar, can dostlar, kuyruklu yıldızlar yani yiter mi hiç, sadece göz kırparlar!

Sevgili şakacı Komet,

seni çok seviyoruz.

Öyle varsın ki!”    PEN TÜRKİYE

Türk Çağdaş Sanatından geçen bir kuyruklu yıldız olan, Komet ‘e veda ederken, kendisi ve sanatı hakkında yazılmış en güzel yazılardan birisinin linkini de buraya bırakmak gerekir. Güle Güle Sevgili Gürkan Coşkun, Güle Güle Sevgili Komet

Sayın Necmi Sönmez ‘in Komet ile ilgili yazısı;

https://www.unlimitedrag.com/post/iyi-ki-dogdun-komet

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

en_USEnglish
×